Power points

6 Replies
Mehnslayer
21 November, 2015, 8:40 AM UTC

Reference thread -> http://forum.plarium.com/kabam/en/stormfall-age-of-war/tactics-and-strategy/topics/overall-unit-comparison-long-and-indepth/ Default stats / 40 = units power points (valuable for league quests; train units & kill units. As well as pvp based tournaments and experience)


Pike = 40 Offense / 40 = 1

Archer = 19 Defense / 40 = 0.475

Dwarf = 22 Defense / 40 = 0.55

Paladin = 60 Offense / 40 = 1.5

Arbalester = 30 Defense / 40 = 0.75

Bear rider = 30 Defense / 40 = 0.75

Warden = 60 Defense / 40 = 1.5

Ballista = 60 Defense / 40 = 1.5

Pathfinder = 75 Offense / 40 = 1.875

Huntress = 30 Defense / 40 = 0.75

Nomad = 150 Defense / 40 = 3.75

Knight = 240 Offense / 40 = 6

Barb = 150 Defense / 40 = 3.75

Great lord = 360 Offense / 40 = 9

Reaver = 360 Offense / 40 = 9

Golem = 400 Defense / 40 = 10

Warlock = 720 Offense / 40 = 18

Demon = 415 Defense / 40 = 10.375

Necro = 900 Offense / 40 = 22.5

Griffin = 587.5 Defense / 40 = 14.675

Wyvern = 1440 Offense / 40 = 36

Dragon = 1680 Offense / 40 = 42

Chimera = 900 Offense / 40 = 22.5


Additional section for train units - league quest. Formula = Resources / PP = PP per resource 


Pike = 40 Offense / 40 = 1 -> 300 / 1 = 300 resources per power point

Archer = 19 Defense / 40 = 0.475 -> 120 / 0.475 = 252.63 resources per power point

Dwarf = 22 Defense / 40 = 0.55 -> 192 / 0.55 = 349.09 resources per power point

Paladin = 60 Offense / 40 = 1.5 -> 520 / 1.5 = 346.66 resources per power point

Arbalester = 30 Defense / 40 = 0.75 -> 430 / 0.75 = 573.33 resources per power point

Bear rider = 30 Defense / 40 = 0.75 -> 430 / 0.75 = 573.33 resources per power point

Warden = 60 Defense / 40 = 1.5 -> 860 / 1.5 = 573.33 resources per power point

Ballista = 60 Defense / 40 = 1.5 -> 860 / 1.5 = 573.33 resources per power point

Pathfinder = 75 Offense / 40 = 1.875 -> 1300 / 1.875 = 693.33 resources per power point

Huntress = 30 Defense / 40 = 0.75 -> 520 / 0.75 = 693.33 resources per power point

Nomad = 150 Defense / 40 = 3.75 -> 1760 / 3.75 = 469.33 resources per power point

Knight = 240 Offense / 40 = 6 -> 2166 / 6 = 361 resources per power point

Barb = 150 Defense / 40 = 3.75 -> 1900 / 3.75 = 506.66 resources per power point

Great lord = 360 Offense / 40 = 9 -> 3520 / 9 = 391.11 resources per power point

Reaver = 360 Offense / 40 = 9 -> 5400 / 9 = 600 resources per power point

Golem = 400 Defense / 40 = 10 -> 5000 / 10 = 500 resources per power point

Warlock = 720 Offense / 40 = 18 -> 7823 / 18 = 434.61 resources per power point

Demon = 415 Defense / 40 = 10.375 -> 5300 / 10.375 = 510.84 resources per power point

Necro = 900 Offense / 40 = 22.5 -> 10610 / 22.5 = 471.55 resources per power point

Griffin = 587.5 Defense / 40 = 14.675 -> 7500 / 14.675 = 511.07 resources per power point

Wyvern = 1440 Offense / 40 = 36 -> 19000 / 36 = 527.77 resources per power point

Dragon = 1680 Offense / 40 = 42 -> 21077 / 42 = 501.83 resources per power point

Chimera = 900 Offense / 40 = 22.5 -> 18200 / 22.5 = 808.88 resources per power point

 

Edit, lower = better... So archer = top tier for power points.




E 'n la sua volontade è nostra pace
UTC +10:00
Mehnslayer
21 November, 2015, 8:50 AM UTC
As you can see it is only a rough estimation, differences and variations do happen but if 1 golem = 10 power points and 5 dies it would mean that is roughly 50 points, this image shows 52 due to battles not always being 100% but you can make accurate guesses off this method
E 'n la sua volontade è nostra pace
UTC +10:00
WallyFous
21 November, 2015, 8:34 PM UTC

Four of the amulet troops beat out Archers:


Undead Dragon = 881.25 Defense = 177.02 res/pp

Renegade = 1140 Offense = 178.04 res/pp

Reiter = 150 Defense = 237.33 res/pp

Prietess = 360 Offense = 208.88 res/pp

Seeker = 75 Offense = 279.46 res/pp

Lost One = 30 Defense = 293.33 res/pp


UTC +0:00
WallyFous
21 November, 2015, 8:42 PM UTC

And some other power point rules:


- Based on unit base amounts. Bonuses do not count in the calculations for power points.

- Defense is based on average of the four defense amounts. So archers are (20+20+18+18) / 4 = 19 Defense.

UTC +0:00
Mehnslayer
22 November, 2015, 1:24 AM UTC

WallyFous said:


And some other power point rules:


- Based on unit base amounts. Bonuses do not count in the calculations for power points.

- Defense is based on average of the four defense amounts. So archers are (20+20+18+18) / 4 = 19 Defense.

Wally the defense of a unit is equal to the average bonus of the 4 subcategories,

Example is demons = 380 infantry

                                   380 cavalry

                                   500 occult

                                   400 bestiary

380 + 380 + 500 + 400 = 1660

                                      = 1660 / 4 = 415 (demons defense by default is 415)

As for the base amounts I kept saying default but it means the same thing, the amount the unit naturally has without anything. As for the vampire units thanks for sharing them, I forgot about them 
E 'n la sua volontade è nostra pace
UTC +10:00
Lady Nerium KT-S2
18 February, 2016, 3:18 AM UTC
Has anyone put this in a chart of some sort?  I.E. base offense, base defense, travel speed,  capacity, resource cost,  recruit time, total cost per offense/defense value?  It would be nice to see which units are the most cost effective. I understand that it would be difficult, given all the variables, but there should be some comparison points.
I think, therefore I game.
UTC +5:00
nobody
10 December, 2016, 6:47 PM UTC
nice thread, thanks for the effort
UTC +0:00
1666797 users registered; 33990 topics; 253780 posts; our newest member:khhvhjvkjQ